Κουκλοθέατρο

Στην αρχή της σχολικής χρονιάς ξεκινήσαμε με τη θεματική ενότητα για τα χρώματα περιλαμβάνοντας δράσεις όπως ζωγραφική τραγούδια, παιχνίδια, χειροτεχνίες κ.α.Με αφορμή τις δράσεις αυτές και σε συνεργασία με την κ.Ξηρομερίτου από το κουκλοθέατρο Λαμίας πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας,η κουκλοθεατρική παράσταση “η Κοκκινοσκουφίτσα φορούσε..”με σκοπό την αφομοίωση των δράσεων.Οι κούκλες ζωντάνεψαν με τη Φωνή των ηθοποιών κ πήραν το πιο μεγάλο χειροκρότημα Τα παιδιά είχαν αλληλεπίδραση με τις κούκλες και πηραν μέρος στην εξέλιξη της ιστορίας,κάτι που εμφανώς τα χαροποίησε πάρα πολύ.Η δράση αυτή διήρκεσε περίπου μια ώρα, αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις στα παιδιά.Μετά το τέλος της παράστασης συζητήσαμε στην παρεούλα,για το πώς τους φάνηκε η εμπειρία αυτή,και την αξιολογήσαμε σίγουρα με θετικό πρόσημο.